BAKAN ÖZER, TEKİRDAĞ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI  
BAKAN ÖZER, TEKİRDAĞ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

BAKAN ÖZER, TEKİRDAĞ İL EĞİTİM DEĞERLENDİRME TOPLANTISI'NA KATILDI

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tekirdağ'da Valiliği ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Özer daha sonra il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım'ı ziyaret ederek Şeref Defteri'ni imzaladı. Sonrasında gazetecilere açıklama yapan Bakan Özer, "Biliyorsunuz 2021 2022 eğitim öğretim yılını yüz yüze tamamladık. Bu sürecin en büyük kahramanları öğretmenlerimizdir." diyerek tüm çalışma arkadaşlarıyla birlikte sahada aktif bir şekilde yer aldıklarını bundan sonraki il ziyaretlerinde de ağırlıklı olarak yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarının ele alınacağını belirtti. 
 
Özer, okulların 2022-2023 eğitim öğretim yılına hazırlanması için ihtiyaçlarını kapsamlı bir şekilde ele alacaklarını, Bakanlık olarak verilecek destekleri planlayacaklarını ifade etti. Eğitim yatırımlarının hızlı bir şekilde bir sonraki eğitim öğretim dönemine yetiştirilmesi için el birliğiyle hazırlıkların sürdürüldüğünü dile getiren Bakan Özer, "Bugün de bu amaçla Tekirdağ ilimizdeki Millî Eğitim Bakanlığı yatırımlarını ele alacağız. Güçlendirme, yıkım çalışmaları ve okulların ihtiyaçlarını ayrıntılı bir şekilde değerlendireceğiz. Değerlendirme toplantısının sonunda Tekirdağ ilimize yapacağımız yeni yatırımların müjdesini inşallah sizlerle paylaşacağız." dedi.
 
Kentte eğitim süreçlerine destek veren tüm yönetici ve öğretmenlere teşekkür eden Bakan Özer, daha sonra il eğitim değerlendirme toplantısına katıldı.
 
Tekirdağ'a 2 milyar 25 milyon liralık yatırım bütçesi
İl eğitim değerlendirme toplantısı sonrasında açıklama yapan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında Tekirdağ için ayrılan eğitim bütçesinin 1 milyar 66 milyon lira olduğunu, bugün kentteki eğitimin kalitesini artırmak için bütçeye 959 milyon liralık ilave yapıldığı müjdesini paylaştı. 
 
Tekirdağ'daki mevcut yatırımı 2 milyar 25 milyon liraya çıkardıklarını paylaşan Özer, yatırımların hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi: "Tekirdağ'ın şu andaki en büyük sıkıntısı, güçlendirme ve yıkım yapım çalışmalarının diğer illere göre çok daha fazla olması. Yaklaşık 246 okulumuzun güçlendirme çalışmalarıyla ilgili geriye kalan 90 okulun güçlendirmesinin hızlı bir şekilde tamamlanması için 500 milyon liralık yatırımı Tekirdağ ilimize tahsis etmiş bulunuyoruz. Diğer taraftan yık-yap çalışmalarında Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesinin de yatırım programına alınmasına kararını verdik. Okullarımızın eğitim ve öğretime hazırlanmalarıyla ilgili büyük onarımlarını tamamlaması için de 23 milyon liralık yatırımı, Tekirdağ ilimize kazandırmış olduk."
 
Ağırlık verdikleri en önemli konulardan birinin okul öncesi eğitim olduğunu belirten Bakan Mahmut Özer, okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarının artırılması için 3000 yeni anaokulu, 40 bin yeni ana sınıfının 2022 yılı içinde Türkiye'ye kazandırılması için çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüldüğünü duyurdu. 
 
Özer şunları kaydetti: "6 ay çok yoğun bir şekilde çalıştık. 81 ilde 922 ilçede 5 yaştaki okullaşma oranını yüzde 78'den yüzde 100'e çıkarmak için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. 9 bine yakın ana sınıfı, 750 bağımsız anaokulunu devreye aldık. Her ilimizde anaokulları ile yeni yatırımları programımıza dâhil etmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu kapsamda Tekirdağ ilimizde de 5'i özel eğitim olmak üzere 38 yeni anaokulunu merkezde ve tüm ilçelerimizde yatırım programına aldık. İnşallah, hızlı bir şekilde Tekirdağ ilimizle buluşturmuş olacağız. 
 
Son 6 ay içinde okul öncesi eğitime yönelik çalışmalarımız sonuç vermiş. Tekirdağ'da 6 Ağustos 2021 tarihinde yüzde 58 olan 5 yaştaki okullaşma oranı, bugün itibarıyla yüzde 92'ye çıkmış. Tekirdağ çok ciddi bir artış sağlamış. Ben emek veren tüm yöneticilerimize, öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." 
 
"Okullarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek gücümüz var"
İl ziyaretlerindeki ikinci önemli noktanın okulların 2022-2023 eğitim öğretim yılında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek olduğunu kaydeden Özer, "Bizim okullarımızın temizlik malzemesinden kırtasiyesine, küçük onarımlarından donatım eksikliklerine tüm ihtiyaçlarını tüm illerimizde karşılayabilecek bütçemiz de var gücümüz de var. İşte bu saha ziyaretlerimizle Türkiye'nin 81 ili ve 922 ilçesinde okullarımız 2022-2023 eğitim öğretim yılına tüm ihtiyaçları karşılanmış bir şekilde girecek. Bunun taahhüdünü veriyoruz. Bu anlamda tüm sahada aktif olarak çalışıyoruz."
 
Okullar açıldığı zaman okulların ihtiyaçlarına yönelik spekülasyonları tamamen ortadan kaldıracaklarını ifade eden Bakan Özer, "İnşallah, tüm okullarımızın tüm öğrenci tuvaletlerinde sadece temizlik malzemeleri değil tuvalet kâğıtları da olacak. Sadece belli yerlerde değil, öğrencilerimizin bulunduğu her yerde Millî Eğitim Bakanlığının okulunun olduğu her yerde devlet tüm imkânlarıyla çocuklarımızın çok daha müreffeh bir ortamda eğitim alması için şu ana kadar nasıl destek veriyorsa bundan sonra da çok güçlü bir şekilde var olmaya devam edecektir." diye konuştu. 
 
Özer, bu vesileyle ihtiyaçların karşılanması noktasında bu hareket kabiliyetini Millî Eğitim Bakanlığına sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Tekirdağ'dan şükranlarını arz ettiğini belirtti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.